
cool to care-partners
Varför heter fotbollsstadion Project Liv Arena?
År 2014 grundades Project Liv rf i Jakobstad, efter att fotbollsjunioren Todde Friberg insjuknat i leukemi. Hans mamma, Nina Brännkärr-Friberg, såg behovet av att stötta långtidssjuka barn och deras familjer. Redan från början spelade fotbollslaget Jaro en viktig roll.
Idag har föreningen hjälpt tusentals barnfamiljer och skapat mer glädje och trygghet i deras vardag.
”Det känns stort att en fotbollsstadion bär namnet Project Liv Arena – och ändå helt självklart. Här får många känna sig som hjältar: inte bara spelarna, utan också barnen som kämpar utanför planen. Deras segrar syns inte i målstatistik, men räknas i varje andetag, varje steg, varje dag. Genom namnet hyllar vi dem alla”, säger Nina.
Project Liv rf använder mottot It’s cool to care – att bry sig om andra är något att vara stolt över. Därför kallas även samarbetspartners för ”Cool To Care”-partners.
Tack vare deras engagemang kunde stadionbolaget bakom Project Liv Arena donera namnet till föreningen. Vi är stolta över att som första arena i Finland bära en välgörenhetsorganisations namn och ge dess viktiga arbete nationell synlighet. Varje år stöds verksamheten med 1 procent av Jeppis Stadion Ab:s omsättning – ett symboliskt men betydelsefullt bidrag.
Även du kan göra skillnad – bli stödmedlem i Project Liv rf.
It’s Cool to Care!
Cool to Care-partnerskapet knyts på lång sikt mellan företagen och stadionbolaget Jeppis Stadion Ab. Samarbetsformen gör det till exempel möjligt att hålla framtida hyror på en skälig nivå och göra stadion tillgänglig för så många som möjligt, oberoende av ålder, kön eller nivå.

Det känns viktigt och värdefullt för oss som företag att vara engagerade i att skapa välfärd och välmående i vårt närsamhälle. När Project Liv kom med in i bilden var det lätt för oss att konstatera att ”Yes! Här vill vi vara med”.
Roland Snellman
vd, Snellman köttförädling

Vår bank vill vara med och bygga en hållbar morgondag tillsammans med andra aktörer på vårt verksamhetsområde och är därför med glädje nu en Cool to Care-partner i Project Liv Arena.
Agneta Ström-Hakala
vd, Andelsbanken Botnia



